“Bazı sığınmacılar internetten silah satıyor” iddiası

“Bazı sığınmacılar internetten silah satıyor” iddiası

Türkiye’de bazı sığınmacıların internette silah sattığı iddia edildi. Telegram uygulaması üzerinden dahi silah satışının yapıldığı ortaya çıktı. Satışların elden yada kargo ile yapıldığı görüldü. Uzmanlar bu tür satışların “asayiş” sorunu olduğunun altını çizerken önlem alınması konusunda çağrı yaptı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, “Silahın böyle bol miktarda satılması veya böyle gelişigüzel verilebilmesi de ciddi bir asayiş sorunu” derken Avukat Celal Ülgen ise “Bu hesapların büyük çoğunluğunun Türkiye’ye kaçak yollarla giren göçmenlerden olduğu da anlaşılmaktadır. Bunun temel nedenlerinden biri de CIA’nın Suriyeli rejim muhaliflerine verdiği silahlar olduğu ve ayrıca ‘eğit-donat programı’ kapsamında kullanılan silahlar olma ihtimali de bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Umut Vakfı’nın 2022 şiddet haritası raporuna göre 2022 yılında, medyaya 3 bin 984 silahlı şiddet olayı yansıdı. Ülke genelinde yaşanan bu silahlı şiddet olaylarında 2 bin 278 kişi öldürüldü, 4 bin 231 kişi de yaralandı. Silahlı şiddet olaylarının yüzde 15.46’sında kesici aletler kullanılırken yüzde 84.54 cinayet ateşli silahlarla işlendi.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir