CHP Sözcüsü Öztrak’tan Disney Plus’a: Nefret suçu olarak görüyor, şiddetle kınıyoruz

CHP Sözcüsü Öztrak’tan Disney Plus’a: Nefret suçu olarak görüyor, şiddetle kınıyoruz

Disney Plus Türkiye’nin “Atatürk” dizi filmini yayınlamama kararının ardından FOX TV’nin televizyonda ve sinemalarda yayınlanacağını duyurması üzerine açıklama yapan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “CHP olarak Disney Plus yöneticilerinin aldığı bu kararı, kurucumuz ve ülkemizin Büyük Önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasına karşı işlenen bir nefret suçu olarak görüyor ve şiddetle kınıyoruz” dedi.

Öztrak’ın Twitter hesabından bu akşam yaptığı açıklama şöyle:

“Disney Plus yöneticileri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlatan ve Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle 29 Ekim 2023 tarihinde tüm dünyada eş zamanlı gösterime sunacaklarını duyurdukları dizinin sadece ülkemizde FOX TV’de ve sinemalarda gösterileceğini açıklamıştır.

Bu kararın, bir süredir sosyal medya paylaşımlarında Atatürk hakkında nefret söylemi içeren, yakışıksız ifadeler kullanan, projeye karşı lobi yaptığı da bilinen Amerika Ermeni Ulusal Komitesi ANCA’nın baskıları sonucunda alındığı iddia edilmektedir. CHP olarak Disney Plus yöneticilerinin aldığı bu kararı, kurucumuz ve ülkemizin Büyük Önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasına karşı işlenen bir nefret suçu olarak görüyor ve şiddetle kınıyoruz.”

Ne olmuştu?

Amerika Ulusal Ermeni Komitesi (ANCA), sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak Disney Plus Türkiye’nin ‘Atatürk’ dizi filmini iptal edilmesini istedi.

Paylaşımda, “Disney Plus’a, elinde milyonlarca Yunan, Ermeni, Süryani, Keldani, Süryani, Arami, Maronit ve diğer Hıristiyan şehitlerin kanıyla bir Türk diktatörü ve soykırım katili olan Mustafa Kemal Atatürk’ü yücelten dizisini iptal etmesi çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri kullanılmıştı.

Bunun ardından “Recep İvedik 7“, “Kaçış“, “Bursa Bülbülü” gibi birçok içerik, platformdan geçici bir süreliğine kaldırınca ‘Atatürk’ dizisinin de yayınlanmayacağı yönünde düşünceler oluşmuştu.

Ancak Disney Plus Türkiye’nin Twitter hesabından yaptığı paylaşımla ‘Atatürk’ dizisinin 29 Ekim’de yayınlanacağı duyuruldu.

RTÜK Başkanı Şahin açıkladı; Disney, ‘Atatürk’ dizisini yayınlamayacağı haberleri nedeniyle ‘savunma’ verecek!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Disney Plus’ın yerli içerik olan “Atatürk“ dizisini yayınlamama kararı almasının ardından kuruluşun savunmasının alınmasına ve inceleme başlatılmasına karar verildiğini duyurdu. Şahin, ayrıca “Ermeni lobisi müdahalesi“ iddialarının da araştırıldığını belirterek,  “Disney Plus” isimli dijital medya hizmet sağlayıcının yerli içerik olan “Atatürk” dizisini platformunda yayınlamama kararı aldığına dair kamuoyuna yansıyan bilgilerden hareketle kuruluşun savunmasının alınmasına ve inceleme başlatılmasına karar verilmiştir. Türkiye Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk en önemli toplumsal değerimizdir. Basına yansıyan Ermeni lobisi müdahalesi iddiaları titizlikle araştırılmaktadır” dedi.

Türkiye Ermeni Vakıflar Birliği’nden “Atatürk” filmine ilişkin açıklama

Türkiye Ermeni Vakıflar Birliği Başkanı Bedros Şirinoğlu, bir dijital yayın platformunun “Atatürk” dizisini Ermeni lobisinin girişimiyle yayımlamama kararı aldığı iddiasına ilişkin, ABD’deki Ermeni kurum ve kuruluşlarına, “Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecini desteklemeleri ve sorumlu davranmaları” çağrısında bulundu.

Disney’den ‘Atatürk’ filmi açıklaması

FOX ve Lanistar Medya, “Atatürk” içeriğini iki film olarak televizyonda ve sinemalarda yayınlayacağını duyurdu. TV’ye özel ilk film, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda FOX kanalında yayınlanacak ve ardından sinema filmi vizyona girecek. İkinci film ise, 22 Aralık’tan itibaren sinemalarda olacak. Her iki film de 2024 yazında FOX ekranlarında yer almaya başlayacak.

İçeriğin Disney Plus’da yayına girmesi aynı zamanda küresel bir gösterim anlamı taşıyordu. Mevcut yayın stratejisiyle ise Atatürk içeriği yalnızca Türkiye’de yayınlanmış olacak.

Yönetmen koltuğunda Mehmet Ada Öztekin’in oturduğu ‘Atatürk’te Mustafa Kemal Atatürk’ü Aras Bulut İynemli canlandırırken, yapımcılığı Saner Ayar ve Hakan Karamahmutoğlu üstleniyor. The Walt Disney Company Türkiye Genel Müdürü Cenk Soner konu hakkında şunları söyledi:

Sinema ve FOX TV’de yayınlanacak

“Atatürk içeriğimizi Cumhuriyetimizin 100. yılında izleyicilerimiz ile buluşturuyoruz. İçerik stratejimizde yapılan değişiklikler sonucunda iki film olarak planladığımız Atatürk’ün ilk TV özel versiyonunun FOX kanalımızda yayınlanmasının ardından, iki film sinemalarda ve sonrasında FOX ekranlarında olacak. Böylece, ‘Atatürk’ü çok daha geniş kitlelere ulaştırmış olacağız.”

Lanistar Medya adına Yapımcı Saner Ayar ise şöyle konuştu:

“Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamaları kapsamında ‘Atatürk’ü Ekim ayından itibaren FOX’ta TV özel versiyonuyla yayınlayarak, çok daha geniş bir seyirci kitlesine ulaştıracak olmaktan gurur duyuyoruz. Bu çok özel yapımı iki ayrı film halinde sunacağız ve TV’nin yanı sıra sinemalarda da yayınlayarak izleyicilerimize büyük ekranda film izleme keyfi yaşatacağız.”

“Atatürk” içeriğinin güncellenen yayın takvimi

29 Ekim, 1. film TV özel versiyon FOX ekranlarında
3 Kasım, 1. film sinemalarda
22 Aralık, 2. film sinemalarda
2024 yazı, Her iki film FOX ekranlarında

 

TIKLAYIN | Disney, Atatürk filmi konusunda geri adım attı ve “Çevir kazı yanmasın” dedi

TIKLAYIN | Amerika Ulusal Ermeni Komitesi dizinin iptalini istemişti; Disney Plus, ‘Atatürk’ fragmanını bir kez daha paylaştı

TIKLAYIN | Disney’den “Atatürk” dizisiyle ilgili açıklama bekleniyor: “Fidan ve Kalın sürece bizzat müdahil oldu” 

TIKLAYIN | Ankara Politikalar Merkezi’nden Disney’in “Atatürk” dizisi kararının ardından çağrı: Konu gözden geçirilmezse Disney Plus’ın Türkiye’deki faaliyetine son verilmeli

Disney’den ‘Atatürk’ filmi açıklaması: Sinema ve FOX TV’de yayınlanacak

Murat Yetkin’den Disney Plus yorumu: AK Parti’nin de Atatürk’e sahip çıkma zorunluluğu hissetmesi başlangıç sayılmalı

RTÜK Başkanı Şahin açıkladı; Disney Plus ‘Atatürk’ dizisini yayınlamayacağı haberleri nedeniyle ‘savunma’ verecek!

Disney’den “Atatürk” dizisiyle ilgili açıklama bekleniyor: “Fidan ve Kalın sürece bizzat müdahil oldu”

Türkiye Ermeni Vakıflar Birliği’nden “Atatürk” filmine ilişkin açıklama

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir