Depremzedelere yardım vaadiyle dolandırıcılıktan yargılanan sanığa ilk celsede 1 yıl 8 ay hapis cezası

Depremzedelere yardım vaadiyle dolandırıcılıktan yargılanan sanığa ilk celsede 1 yıl 8 ay hapis cezası

Depremzedelere yardım vaadiyle dolandırıcılıktan yargılanan sanığa ilk celsede 1 yıl 8 ay hapis cezası

İSTANBUL – Kahramanmaraş merkezli depremleri fırsat bilip afetzedeler için sosyal medyadan acil para yardımı isteyerek dolandırıcılık yaptığı iddia edilen sanığın davasında karar çıktı. Mahkeme, hakim karşısına çıkan sanığı ilk duruşmada 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

6 Şubat 2023’de gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından iddiaya göre 13 Şubat 2023’de Erhan B. (37), sosyal medya hesabından deprem bölgesinde olmamasına rağmen orada olduğunu söylemiş, afetzedelere yönelik acil para yardımı için IBAN paylaşımı yapmıştı. Konuya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame hazırlanmış, iddianamede sanığın hesabına bugüne kadar olayla bağlantılı bir ödeme yapılmadığı belirtilirken, sanık Erhan B.’nin zincirleme şekilde ‘nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs’ suçundan 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.

Olaya ilişkin davada ilk duruşmada karar açıklandı. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Erhan B. ile avukatı hazır bulundu.

“Bu ilandan dolayı çok pişmanım, bir daha böyle bir olay yapmayacağım”

Duruşmada savunma yapan sanık Erhan B., “Benim engelli annem bulunmaktadır, annemin bakımını ve geçimini sağlıyordum. Ayrıca benim evim daha önce yıkılmıştı. Bu nedenle çok sıkıntılar yaşıyordum. Bu nedenlerle internete ilan vermek zorunda kaldım ancak bu ilandan dolayı çok pişmanım, bir daha böyle bir olay yapmayacağım” dedi.

1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Erhan B.’yi ‘nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs’ suçundan neticeten 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanığın sabıkasız geçmişini de dikkate alan heyet hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verirken, ayrıca tahliyesine karar verdi.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir