Eski DGM savcısı Nuh Mete Yüksel hayatını kaybetti

Eski Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Nuh Mete Yüksel, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Gazeteci Murat Ağırel, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcısı Nuh Mete Yüksel’in bu akşam tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu.

Yüksel, görevde bulunduğu dönemde bir kadınla özel görüntülerinin yayınlanması üzerine DGM savcılığı görevinden alınmıştı.

Yüksel, MGV’nin kapatılması ve Necmettin Erbakan ile Oğuzhan Asiltürk’ün yargılanmasını süreçlerini yönetmişti. 28 Şubat darbe sürecinde Ankara DGM Başsavcısı olarak görev yapan Nuh Mete Yüksel, kapatılan Refah Partisi’nin milletvekilleri Ahmet Tekdal, Hasan Hüseyin Ceylan ve İbrahim Halil Çelik hakkında, ‘anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs’ gerekçesiyle idam istemişti.

Ankara Eski Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı, “Devletin siyasi, hukuki, iktisadi temel nizamlarını dini esaslara göre değiştirmek amacıyla anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs” ettikleri iddiasıyla, Anayasa Mahkemesi’nce kapatılan RP’nin Genel Başkan eski Yardımcısı Ahmet Tekdal, Ankara eski milletvekili Hasan Hüseyin Ceylan ve Şanlıurfa eski milletvekili İbrahim Halil Çelik hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 146-1. maddesine göre idam cezası istemiyle dava açtı. Başsavcılık, Sultanbeyli Belediye Başkanı Ali Nabi Koçak, Sultanbeyli Belediyesi Mezarlıklar Müdürü İmdat Kaya, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Erol Yarar, Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanı Adnan Demirtürk, MGV eski Genel Başkanı Nevzat Laleli ile MGV yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24 sanık hakkında ise aynı suça iştirak ettikleri iddiasıyla, TCK’nın 146-3. maddesi uyarınca 7 yıl 6’şar aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası talep etmişti. Başsavcılık MGV ile bu vakfa destek veren MÜSİAD’ın kapatılmasını da istedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*