Hepimizin Damarlarında Dolaşan Kanın Aslında Farklı Renklerde Olabileceğini Biliyor muydunuz?

Hiç kanın sadece bir renkten ibaret olup olmadığını düşündüğünüz oldu mu? Aslında, kanın koyu mordan parlak sarıya ve hatta yeşile kadar değişen çeşitli renkleri vardır.

Bu yazıda farklı kan renklerini, bunlara neyin sebep olduğunu ve ve farklı renkte kana sahip canlıları inceleyeceğiz.

Kaynak: https://historyofyesterday.com/here-a…

Kan rengi, kan dolaşımındaki oksijen miktarı ve onu taşımak için kullanılan bir solunum pigmenti olan hemoglobin türü ve vücuttaki pH seviyeleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Ayrıca beslenme şekli, toksinlere maruz kalmak ve yaş da kan rengini etkileyebilir. Ancak kırmızı ya da koyu bordo olmayan bir kan sağlık sorunlarının işaretçisi olabilir.

Kan renkleri, hemoglobin gibi oksijen taşıyan bileşiklerin varlığına veya yokluğuna, bunların renk tonu, parlaklık ve renk yoğunluğu gibi optik özelliklerine göre sınıflandırılır.

Hayvanlarda kan rengi esas olarak oksijen taşıyan bileşiklerin varlığına veya yokluğuna ve hayvanın beslenme şekline dayanır.

Sürüngenlerde, amfibilerde, omurgasızlarda ve böceklerde olağandışı kan renkleri bulunur.

Bu tür canlılar bakır içeren proteinler ve beslenme şekilleri nedeniyle mavi, yeşil, sarı ve turuncuya kadar değişen kan renklerine sahiptir.

Bazı organizmalar ise benzersiz özellikler geliştirip, çevrelerine uyum sağladığı için farklı kan renklerine sahiptir.

Ayrıca olağandışı ve büyüleyici olan bu kan renklerine genetik ve çevresel faktörler, hastalıklar, pigment üreten genlerdeki mutasyonlar, beslenme şekli veya çevrede bulunan toksinler neden olabilir.

Kırmızı olmayan kan renklerine sahip canlılar arasında sürüngenler, amfibiler ve demir yerine bakır içeren hemosiyanin sahibi bazı omurgasızlar bulunur.

Solucanlar sarı kana sahipken,

Bok böcekleri kanlarındaki “biliverdin” nedeniyle sarımsı yeşil kana sahiptir.

Ahtapotlar ve at nalı yengeçleri mavi kana sahiptir. Bu hayvanların kan renkleri içindeki farklı proteinlerden dolayı değişiktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir