Hükümet düşmüştü: Başbakan Rutte siyaseti bırakıyor

Hükümet düşmüştü: Başbakan Rutte siyaseti bırakıyor

Göç politikası konusundaki anlaşmazlık sonucu koalisyon hükümetinin istifa ettiği Hollanda’da, beşinci kez başbakan adayı olup olmayacağı merak edilen Mark Rutte, konuya ilişkin açıklama yaptı. Başbakan Rutte, beşinci kez başbakan adayı olmayacağını ve kasım ayındaki seçimlerden sonra siyaseti bırakacağını açıkladı.

‘YENİ KABİNE OLUŞTURULDUKTAN SONRA SİYASETİ BIRAKACAĞIM’

Reuters’ın haberine göre, 7 Temmuz Cuma günü, bugüne kadar yönettiği dördüncü kabinenin istifasını sunan Rutte, parlamentoda yaptığı konuşmada, “Son günlerde beni neyin teşvik ettiğiyle ilgili çok fazla spekülasyon var. Bunun tek cevabı, Hollanda” dedi.

Parlamentoda hükümetin düşmesi ile ilgili yapılacak görüşme öncesi konuşan Rutte, “Dün sabah, bir daha partim VVD’nin lideri olmama kararı verdim. Seçimlerden sonra yeni kabine oluşturulduğunda siyaseti bırakacağım” ifadelerini kullandı.

Ekim 2010’dan bu yana Hollanda Başbakanı olan Mark Rutte’nin bu kararıyla birlikte, Hollanda’nın en uzun süre görevde kalan başbakanının görev süresi de sona ermiş olacak. Öte yandan, kasımda yapılacak parlamento seçimlerinin ardından yeni hükümet kurulana kadar Rutte geçici hükümete liderlik etmeye devam edecek.

Ne olmuştu?

Hollanda’da Başbakan Mark Rutte liderliğindeki hükümet 7 Temmuz 2023’te istifa etti. Rutte, hükümeti oluşturan dört koalisyon partisi arasında göçmen politikaları konusundaki görüş ayrılıklarının giderilmesi için günlerdir yürütülen görüşmelerde sonuca ulaşılamadığını açıkladı. Merkez sağdaki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nin (VVD) lideri Rutte, düzenlediği basın toplantısında, “Koalisyon ortaklarının göçmen politikası konusunda çok farklı görüşlere sahip olduğu konusu bir sır değil” dedi.

Rutte, “Bu akşam maalesef söz konusu farklılıkların aşılamaz olduğu sonucuna vardık. Bu nedenle kısa süre içinde Kral’a tüm hükümet adına yazılı istifamı sunacağım” diye ekledi.

İstifa eden hükümet, 56 yaşındaki Rutte’nin 2010’dan beri kurduğu dördüncü hükümetti. Son hükümet, dokuz ayda neticelenen koalisyon görüşmelerinin ardından Ocak 2022’de göreve başlayabilmişti. Hollanda’da bir sonraki seçimler kasımda yapılacak. (DIŞ HABERLER)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir