İsrail’in Cenin’e düzenlediği saldırıda 9 kişi öldü, 80 kişi yaralandı

İsrail’in Cenin’e düzenlediği saldırıda 9 kişi öldü, 80 kişi yaralandı

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria‘da 8’i Cenin kentine düzenlediği hava saldırısı ve baskında 9 kişiyi öldürdü, 80 kişiyi yaraladı.

SALDIRIDA 9 KİŞİ ÖLDÜ

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail‘in sabah saatlerinde Cenin’e başlattığı saldırıda 9 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı belirtildi. İsrail ordusunun sağlık ekiplerinin kentteki yaralılara ulaşmasını engellediğini aktaran Bakanlık, Cenin kenti çevresindeki Nablus, Kalkilya ve diğer sağlık merkezlerinde tıbbi personelin yaralılara müdahale etmek için hazır beklediğini paylaştı.

“İSRAİL, SAĞLIK EKİPLERİNİ ENGELLİYOR”

Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle de uluslararası toplumu; İsrail’in saldırılarını durdurmak, İsrail güçlerinin sağlık merkezlerin ve ekiplerine saldırılarını engellemek ile ambulansların kente ulaşmasını sağlamak için “acil biçimde harekete geçmeye” çağırdı. Filistin Kızılayı da yaptığı yazılı açıklamada, ekiplerinin Cenin’deki durumu izlediğini, sağlık ekiplerinin yaralılara ulaşmasının İsrail ordusu tarafından engellendiğini kaydetti.

SALDIRILAR DEVAM EDİYOR

Bu arada İsrail askerleri, Cenin Mülteci Kampı çevresindeki ilerleyişini gün içinde sürdürdü. Saldırıların devam ettiği bölgede, İsrail ordusuna ait buldozerlerin Cenin Mülteci Kampı’ndaki yolları kazıdığı ve kentteki altyapıya büyük zarar verdiği görüldü. Kamp çevresinden şiddetli çatışma ve patlama sesleri gelirken bölgeden siyah dumanlar yükseldi. Cenin Mülteci Kampı semalarında çok sayıda insansız hava aracının uçtuğu aktarıldı.

İSRAİL ASKERLERİ, CAMİYİ KUŞATTI

Filistin Devlet Televizyonu, İsrail ordusunun Cenin Mülteci Kampı’nın güneyindeki El-Ensar Camisi’ni kuşattığı ve içeridekilerden teslim olmasını istediğini bildirdi. Hamas’ın askeri kanadı İzeddin Kassam Tugayları da yaptığı yazılı açıklamada, “Filistinli savaşçıların” Ensar Camisi çevresinde “İsrail askerlerine bir tuzak kurduğunu ve askerlere ateş ettiklerini” belirtti. Cenin Belediyesi, İsrail ordusunun altyapıda yol açtığı zarar nedeniyle Cenin Mülteci Kampı’na elektrik ve su verilemediğini duyurdu.

BATI ŞERİA’DA OLAYLAR ÇIKTI

İsrail’in Cenin’e başlattığı saldırı nedeniyle işgal altındaki Batı Şeria genelinde olaylar çıktı. Filistinliler, başta Ramallah ve el-Bire kentleri olmak üzere el-Halil, Beytüllahim, Tulkerim ve Nablus’un güneyinde, İsrail’in Cenin’e saldırısına tepki olarak sokaklara döküldü. İsrail ordusu, gösterilere göz yaşartıcı gaz, plastik ve gerçek mermilerle müdahale etti. Filistinliler ise İsrail askerlerine karşı taş attı ve lastik yakarak barikat kurdu.

SALDIRI 48 SAAT SÜREBİLİR

Kaynak: AA / Enes Canlı – Dünya

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir