Konya’da rezidansta işkence davasında istenen cezalar belli oldu

Konya’da rezidansta işkence davasında istenen cezalar belli oldu

DHA

8 Nisan 2022’de Konya’nın Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi’ndeki bir rezidansta Murat Demirci, bir süre flört ettiği eski çalışanı 21 yaşındaki Demet Aydın ile buluşarak otomobille yola çıktı.

Meram ilçesine gelindiğinde otomobile Demirci’nin nişanlısı Sara Demir ve arkadaşı Tuğba Demirci de bindi.

3 kişiden 2 saat boyunca işkence gördü

İki kadın, iddiaya göre Demet Aydın’ın ellerini çamaşır ipiyle bağladı. Rezidansa götürülen Demet Aydın, burada 2 saat boyunca işkence gördü.

Demet Aydın, kurtulduktan sonra polise giderek şikayetçi oldu.

Gözaltına alınan şüpheliler, ifadelerinin ardından adli kontrolle serbest bırakıldı.

Başka bir eski sevgiliye de işkence yaptı

Şüphelilerin aynı gün, Murat Demirci’nin başka bir eski sevgilisi Merve Kaya’ya da işkence yaptığı ortaya çıktı.

Tekrar gözaltına alınan şüpheliler, tutuklandı. 3 kişi hakkında ayrıca Demet Aydın’a yönelik işkence iddiası nedeniyle de tutuklama kararı çıkartıldı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Demet Aydın’a işkence iddialarıyla ilgili hazırlanan iddianamede; Murat Demirci, nişanlısı Sara Demir ve arkadaşı Tuba Demirci hakkında ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek’, ‘hakaret’, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal etmek’, ‘kasten yaralama’, ‘cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘mala zarar verme’, ‘birden fazla kişi tarafından silahla yağma’ suçlarından 41’er yıla kadar hapis cezası istendi. İddianame, Konya 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Mahkeme heyeti 3’üncü duruşmada delillerin büyük oranda toplandığını belirterek, 3 kişinin tutuklu bulundukları süreyi göz önünde bulundurarak, tahliyelerine karar verdi.

Her sanık için ayrı ayrı 32 yıl 6’şar ay hapis cezası

Sanıklar 5’inci kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya Demet Aydın, avukatları Furkan Avcı ve Mehmet Fatih Soylu ile sanıkların avukatları katıldı.

Cumhuriyet savcısı duruşmada mütalaasını açıkladı.

Mütalaada ‘birden fazla kişiyle nitelikli hürriyeti yoksun kılma’ suçundan 14’er yıl, ‘birden fazla kişiyle nitelikli yağma’ suçundan 7 yıl 6’şar ay, ‘haberleşmenin gizliliğini ihlal’ suçundan 3’er yıl, ‘mala zarar verme’ suçundan 3’er yıl, ‘tehdit ve hakaret’ suçundan 2’şer yıl ve ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçundan 3’er yıl olmak üzere toplamda her sanık için ayrı ayrı 32 yıl 6’şar ay hapis cezası istedi.

Mahkeme heyeti, taraf avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarını yapmaları ve kararını vermek için duruşmayı erteledi.

Diğer işkence davasından ceza aldılar

Sanıklar, Merve Kaya’ya yönelik eyleminden dolayı yargılandığı davada ise hapis cezası aldı. Yargılama sürecinde adını ‘Eda’ olarak değiştiren Merve Kaya şikayetinden vazgeçti, ancak yargılama kamu davası olarak devam etti. Bu süreçte 3 sanık, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye oldu.

6 Nisan’da karar duruşması görüldü. Mahkeme heyeti, 3 sanığa ‘hürriyetten yoksun kılma’ suçundan 6’şar yıl, ‘tehdit ve hareket’ suçundan 2 yıl 6’şar ay, ‘yağma’ suçunu da ‘kasten yaralama’ olarak değerlendirip, 16 ay 15’er gün olmak üzere toplam 9 yıl 10 ay 15’er gün hapis cezası verdi. Sanıklar, ‘mala zarar verme’ suçundan ise beraat etti.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir