NYDIG: Spot Bitcoin ETF Fonu Milyarlarca Dolar Talep Getirebilir!

NYDIG: Spot Bitcoin ETF Fonu Milyarlarca Dolar Talep Getirebilir!

Kripto para sektörünün önde gelen şirketlerinden NYDIG, spot Bitcoin ETF fonu hakkında bir araştırma yaptı. NYDIG, spot fonlar onay aldığı takdirde 30 milyar $ büyüklüğünde BTC talebi olacağını tespit etti.

SEC’in uzun süredir reddettiği spot Bitcoin ETF başvuruları geçtiğimiz günlerde yeniden gündeme geldi. Dünya’nın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’un SEC’e yaptığı başvuru herkesin dikkatini çekti. NYDIG, hazırladığı raporda bilinen şirketlerin BTC fonu listelediği takdirde kripto paralara güvenin artacağı yorumunu yaptı.

Bitcoin ve Altın Arasındaki Benzerlik

Araştırmacılar, kripto para hayranlarının “dijital altın” olarak tanımladığı Bitcoin ile değerli metali karşılaştırdı. Muhtemel bir ETF talebini ölçmek isteyen NYDIG, varlık dağılımı ve volatilite üzerinden bir analiz yaptı.

Rapora göre Bitcoin’in volatilite seviyesi altından 3,6 kat daha fazla seyrediyor. Bu durum, eşit riske maruz kalmak isteyen bir yatırımcının altına kıyasla 3,6 kat daha az Bitcoin talep edeceği anlamına geliyor. NYDIG bu veriye rağmen kripto paraların bilinirliği altın kadar olmadığı için 30 milyar dolarlık ek bir talep beklentisine sahip.

2000’li yılların başında piyasada kendine yer bulan altın ETF’leri büyük önem arz ediyor. Değerli metale ulaşması zor olan yatırımcılar, yatırım fonları ile birlikte altın ticaretini çok daha kolay yapma imkanına sahip oldu. Uzmanlar, spot Bitcoin fonları listelendiği takdirde benzer bir talep bekliyor.

Kripto para sektörünün önde gelen şirketi NYDIG’in elinde büyük miktarda BTC bulunuyor. NYDIG, Haziran sonu itibariyle 28,8 milyar dolar değerinde Bitcoin’e sahip.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir