Ödüllü Türk Yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun En Çok Sevilen ve Uluslararası Başarılar Kazanan Filmleri

Merhabalar. Türk sinemasının en iyi senarist ve yönetmenlerinden biri olan Yeşim Ustaoğlu’nun film festivallerinde ödül alan pek çok filmi var. Filmleri Türkiye insanını konu alması ve sinematografik çekimleri ile görülmeye değerdir. Bu içerikte Yeşim Ustaoğlu’nun kim olduğundan bahsettim ve filmlerini sıraladım.

İyi seyirler dilerim.

Yeşim Ustaoğlu, 1960 yılında Kars Sarıkamış’ta doğan ancak Trabzon’da büyüyen bir yönetmendir. Ustaoğlu yönetmenlik kariyerine başlamadan önce gazetecilik ve sinema eleştirmenliği yaptı.

1994 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan İz’i çekmeden önce birçok ödüllü kısa film çekti. Bunlar Bir Anı Yakalamak (1984), Magnafantagna (1989), Düet (1990) ve Otel (1992) isimli kısa filmlerdir.

Ustaoğlu ilk uzun metrajlı filmi İz ile 19. Uluslararası Film Festivali’ne katıldı. Onu asıl üne kavuşturan bir Türk ile bir Kürt arasındaki dostluğu konu alan filmi Güneşe Yolculuk oldu.

2008 yılı yapımı Pandora’nın Kutusu filmi ise Ustaoğlu’nun bugüne kadarki en büyük uluslararası başarısı olarak görülüyor. Film, San Sebastian Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini aldı ve birçok ülkede vizyona girdi.

1. Pandora’nın Kutusu (2008)

Yaşlanan bir anne bunama belirtileri göstermeye başladığında İstanbul’daki işlevsiz ailesi, ona bakmak için çözülmemiş sorunlarla uğraşır. Film eleştirmenler tarafından oldukça beğenildi ve Venedik Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülü kazandı.

Oyuncular: Tsilla Chelton, Derya Alabora, Onur Ünsal

2. Araf (2012)

Araf, hayatları bir boşlukta sıkışıp kalan Zehra ve Olgun’un hikayesini konu alır. Yaşadıkları ve çalıştıkları dünya, kullanılıp atılan bir kültür ve sürekli değişim yeridir. Onlar da değişmek ve boş, monoton hayatlarından kaçmak için fırsat kollamaktadırlar. Film, Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış ödülüne aday gösterildi.

Oyuncular: Neslihan Atagül, Barış Hacıhan, Özcan Deniz

3. Güneşe Yolculuk (1999)

Tire köyünden yeni göç etmiş bir genç olan Mehmet, İstanbul sokaklarının altındaki su sızıntılarını aramaya başlar. Bir dizi tuhaf olay nedeniyle Kürt sanılır, hapsedilir ve acımasızca dövülür.

Oyuncular: Nazmi Kırık, Newroz Baz, Mizgin Kapazan

4. Tereddüt (2016)

Biri cinsiyetçi gelenekler tarafından ezilen, diğeri ise modern adetler tarafından özgürleştirilen iki Türk kadınının göründüğünden çok daha fazla ortak noktası vardır ve film onların hikayesini konu alır.

Oyuncular: Funda Eryiğit, Ecem Uzun, Mehmet Kurtuluş

5. Bulutları Beklerken (2004)

Türkiye’de Rum bir ailenin mensubu olan Ayşe/Eleni, küçük yaşlarda Trabzon’dan Mersin’e göç etmek zorunda kalır. Ancak başına gelen olaylar onun kendi geçmişiyle yüzleşmesine neden olur.

Oyuncular: Rüçhan Çalışkur, Rıdvan Yağcı, Dimitris Kaberidis

6. Sırtlarındaki Hayat (2004)

Yaz gelirken köylüler sürüleriyle birlikte köylerinden ayrılırlar. Yazlıklarına giderken dolambaçlı yollardan ve vadilerden geçerler. 2000 metre yükseklikte bulunan Komati, köylülerin kamp kurduğu bu tehlikeli yolculuğun ilk durağıdır. Bu belgesel film, mevsimlik göçün yükünü omuzlarında taşıyan, düşmanca bir doğaya karşı bitmek bilmeyen bir savaş veren kadınların öyküsünü anlatır.

7. İz (1995)

Emekliliği yaklaşan Komiser Kemal, bir intihar vakasını soruşturmaya başlar. Yüzü tanınmaz hale gelen Cezmi Kara evinde ölü bulunmuştur. Kemal bunun bir cinayet olduğundan şüphelenir ve ölen adamın yüzünü saplantı haline getirir.

Oyuncular: Derya Alabora, Aytaç Arman, Mustafa Arslan

Siz Yeşim Ustaoğlu filmleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*