Patlayan Altcoin’de Balina Satışa Geçti! Fiyat Düşüyor

Patlayan Altcoin’de Balina Satışa Geçti! Fiyat Düşüyor

Likit stake türevleri, Ethereum için Shapella yükseltmesinin arka planında 2023’ün en büyük anlatılarından biri oldu. Bu türden bir altcoin projesi olan Lybra Finance de bu anlatıdan faydalandı. Altcoin son günlerde dikkat çekici bir artış kaydetti. Bununla birlikte, bugün bir balina, zarar durumunda olmasına rağmen satışa geçti. Bunun ardından LBR fiyatı sert düşüş gördü.

Altcoin toplayan balina, zararına satışa geçti! Fiyat düşüyor

Lybra Protocol (LBR), kripto para biriminin değişken dünyasına istikrar getirmek için tasarlanmış merkezi olmayan bir protokol. Geliştiriciler projeyi, LSD (Liquid Staking Derivatives) üzerine inşa etti. Protokolün birincil amacı, kripto para sektörüne, token sahiplerine istikrarlı faiz sunan daha güvenli, daha merkezi olmayan bir stablecoin olan eUSD sağlamak. Bir DeFi protokolü olarak Lybra, kullanıcıların yatırdıkları ETH ve stETH karşılığında borç almalarına olanak tanıyarak eUSD basımını kolaylaştırıyor.

LBR fiyatı, bir hafta önce 2,5 dolardan 4,5 dolara doğru bir yolculuğa başladı. Bununla birlikte altcoin, geçtiğimiz ayın son günlerinde düşüş bölgesine girdi. Bugün ise bu düşüş daha da derinleşti. Bunda zararına satış yapan bir balinanın da etkisi oldu. Söz konusu kripto para balinası, 130.000 LBR)’yi bugün yaklaşık 85.635 dolar (45 ETH) zararla elden çıkardı. Balinanın on-chain hareketlerine baktığımızda, 20 Mayıs’ta 68.259 LBR için 50 ETH ödediğini görüyoruz. Ayrıca, 5 gün önce 50.944 LBR için 100 ETH daha ödeme yaptı. Son olarak, 4 gün 11.467 LBR için 25 ETH daha ödedi. Bu alımı yaptığı zaman altcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bahsettiğimiz balina, token fiyatı 2,2 dolarda iken satışa geçti. Bütün bu alım işlemleri için toplamda 175 ETH ödeyen balina, bütün varlıklarını 130 ETH’ye elden çıkardı. Böylece, bu trade işleminden 45 ETH zarar etmiş oldu.

Altcoin basın zamanında günlük bazda yaklaşık %32 düşüşle 1,34 dolardan işlem görüyor. Bunun yanında LBR, haftalık bazda da %52’lik bir kayıp gördü. Öte yandan, yatırımcılarına aylık bazda hala daha %300’ün üzerinde kazandırıyor.

LBR 1 günlük fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Lybra Finance, piyasaya fırtına gibi girdi!

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Lybra Finance’in kilitli toplam değeri (TVL) son iki hafta içinde yaklaşık %800 artarak 6 gün önce 140,243 milyon dolara ulaştı.

Kaynak: DefiLlama

Bir ay önce başlatılan Lybra’nın TVL’deki artışı, Lido’nun 15 Mayıs’ta v2’ye yükseltilmesiyle aynı zamana denk geldi. Proje, Lido kullanıcılarının stETH’lerini çözmelerine ve ETH’lerini geri almalarına olanak tanıdı. Lybra projesinden alınan bilgiye göre, protokol “ETH ve stETH’i ana bileşenleri olarak kullanıyor. Ayrıca, gelecekte diğer LSD varlıklarını da desteklemeyi planlıyor.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir