Sonunda geliyor: iPadOS 17’den çok beklenen iki yenilik!

Sonunda geliyor: iPadOS 17’den çok beklenen iki yenilik!

Son haftalarda Apple’ın ve kullanıcıların odak noktası Vision Pro ve iOS 17. Ancak unutmamak gerek ki iPad’in kullanımı da çok yaygın ve iPadOS 17 de tanıtıldı. Öğrenciler tarafından en çok rağbet gören cihaz olan iPad’lere yeni gelecek olan özellikler de onları çok yakından ilgilendiriyor. Apple’ın da bu konuda haberleri var. İşte iPadOS 17’den iki çok beklenen yenilik!

iPadOS 17 işe yarar iki yenilik sunuyor, peki bunlar neler?

1. Stage Manager (Sahne Yöneticisi) Güncellemeleri

Apple, geçen yıl iPadOS 16 ve macOS Ventura’nın bir parçası olarak çoklu görev yapmanın yeni bir yolu olarak Stage Manager’ı tanıttı. Apple, Stage Manager’a bu yıl WWDC’de iPadOS 17‘nin tanıtılması sırasında yalnızca kısa bir söz vermiş olsa da, değişikliklerin aslında oldukça iyi olduğu ortaya çıktı.

En büyük değişiklik, iPadOS 17’nin Stage Manager ile pencereleri düzenlerken ve yeniden boyutlandırırken size çok daha fazla özgürlük vermesi oldu. Hâlâ Mac’teki kadar özgürlük olmasa da, Stage Manager’ın ilk sürümünde sunulandan çok daha iyi bir sistem olduğu kesin. Çakışan pencereler için çok daha fazla esneklik söz konusu.

Ayrıca mevcut çalışma alanınıza anında pencere eklemek için uygulama simgelerini Shift tuşuna basarak tıklayabilirsiniz. iPadOS 17’de Stage Manager’da yapılan değişiklikler kesinlikle dikkate değer. Stage Manager özelliğini kullanmayan birçok insan artık kullanmaya karar verebilir. Tabii ki Eylül’de çıkacak olan ana sürüme kadar Apple’ın bu özelliği daha da geliştirmek için hayli vakti var.

2. Etkileşimli ana ekran widget’ları

Apple, iPadOS 15 ile iki yıl önce ana ekran widget’larını iPad’e getirdi. iPadOS 17 ile birlikte bu widgetlar daha da işlevsellik kazanacak. Öyle ki yeni gelen güncellemeyle birlikte uygulamayı açmadan widgetlar üzerinde işlem yapabileceksiniz. Bu müzik çalma gibi aktiviteleri ilgili uygulama açılmadan gerçekleştirmeyi sağlayacak.

Kilit ekranına da ekleyebileceğiniz widgetlarla günlük işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin yapılacaklar listenizi widgetlar üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bu da iPadOS 17’nin getirdiği en iyi yeniliklerden bir tanesi.

Peki ya siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir