Yol kenarlarını diktiği fidanlarla yeşillendiriyor

Yol kenarlarını diktiği fidanlarla yeşillendiriyor

Emekli, 4 çocuk babası Mustafa Tekin, vatana ve vatandaşa yararlı işler yapma düşüncesi ve yeşile sevgisiyle 35 yıl önce fidan dikimine başladı.

Erciyes başta olmak üzere dağ eteklerine meşe ve palamut diken Tekin, 15 yıl önce de yol kenarlarına çeşitli meyve fidanları dikmeye karar verdi.

Evinin yakınındaki Ali Dağı yolu kenarlarının yanı sıra çeşitli noktalara binlerce fidan diken Tekin, fidanların bakımını da ihmal etmiyor.

Tekin, yoldan geçenler ile doğadaki canlıların ağaçların meyvelerini yemelerinden mutluluk duyuyor.

Tekin, yıllarca dağlara meşe diktiğini, sonra Ali Dağı yolu kenarında bulunan yabani ağaçları aşılamaya ve aralarına farklı türde meyve fideleri dikmeye başladığını söyledi.

Tekin, insanların istifade edebileceği, meyvesini yiyebileceği çok çeşitli ağaçlar olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

“Kayseri’de olan ağaçların hepsinden var. Ceviz, dut, kayısı, erik, elma, meyve olarak aklınıza ne gelirse hepsi var. Özellikle çekirdek olarak badem dikiyorum. Bademlerin sonradan bir kısmına kayısı, bir kısmına erik, bir kısmına şeftali aşılıyorum. Bir de badem dikmemin sebebi kuraklığa fazla dayanır. Onun için yapıyorum. Güz mevsimi 3-5 bin arası çekirdek dikerim. En az 15 senedir buna devam ederim. Baharda gördüğüm yaban ağaçlarını aşılarım. Yazın da onları takip ederim.”

Çevresinden farklı tepkiler aldığını belirten Tekin, şunları kaydetti:

“Kimi diyor ki ‘Ya deli misin? Otur oturduğun yerde’. Ben duramam. Bu ağaçlar bana o kadar huzur veriyor ki o kadar mutlu ediyor ki… Benim başıma birçok problem geldi. Bu ağaçlar beni teselli etti. Kimi insan diyor ki ‘Ya kimim kimsem yok. Dünyadan zevk alamıyorum, huzur bulamıyorum, yaşamayı istemiyorum’. O insana tavsiyem şu, müsait yerlere dikebilecekleri kadar fidan diksinler. Onları 15-20 günde bir sulasınlar, gübrelesinler, bakımını yapsınlar. Onlarla konuşsunlar, onlar konuşur. O fidanların meyvesini yiyenleri seyretsinler.”

Bazı vatandaşların ağaçlara zarar verdiğini söyleyen Tekin, meyve toplarken ağaç dallarının kırılmamasını istedi. (AA)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir