Enflasyon öğrenciyi vurdu: Yaşam maliyeti asgari ücreti geçti

Enflasyon öğrenciyi vurdu: Yaşam maliyeti asgari ücreti geçti

İPA, ‘Öğrenci Yaşam Maliyeti Araştırması’nı yayınladı. Araştırma İstanbul’da okuyan bir üniversite öğrencisinin harcaması gereken para miktarını ortaya koydu.

Araştırmada öğrenciler ‘özel yurtta’ ve ‘üç kişilik öğrenci evinde’ kalan olmak üzere iki kategoriye ayrıldı. Hesaplamaya barınma, market harcaması, fatura ödemeleri, kültür-sanat-eğlence, ulaşım, kitap-kırtasiye, kişisel bakım, kıyafet-aksesuar ve teknoloji harcamaları dahil edildi. Kıyafet-aksesuar ve teknoloji harcamaları yıllık bazda hesaplanırken diğer harcamalar aylık olarak hesaplandı. İPA Eylül 2023 verilerini baz aldı.

Buna göre özel yurtta kalan bir üniversite öğrencisinin aylık yaşam maliyeti 14 bin 583 lira; öğrenci evinde kalan bir öğrencinin aylık yaşam maliyeti 12 bin 535 lira olarak hesaplandı.

Geçen seneki raporda, özel yurtta kalan bir öğrencinin aylık gideri 5 bin 127; öğrenci evinde kalan bir öğrencinin aylık gideri 5 bin 357 lira olarak hesaplanmıştı.

Geçen seneye göre özel yurtta kalan öğrencinin maliyeti yüzde 184, öğrenci evinde kalan öğrencinin maliyeti yüzde 134 arttı.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir