Korkutan Veri: 1 Aylık Su 9 Günde Tükendi!

Korkutan Veri: 1 Aylık Su 9 Günde Tükendi!

9 günlük bayram tatilinin uğrak noktası Bodrum oldu. İlçede otellerin doluluk oranı yüzde 90’ı aştı. Tatil süresince kente 250 bin araç giriş yaptı. 200 bin olan Bodrum’un nüfusu 9 günlük dönemde turistlerle birlikte 1 milyonu aştı. Bodrum’un nüfusu bayramda artınca su sıkıntısı baş gösterdi.

İçme suyu ihtiyacını karşılayan Geyik Barajı’nda doluluk oranı bayram tatili sonrası yüzde 45,7’ye düştü.

Mumcular Barajında ise kente ve tarımsal sulamaya su akışı sağlanmadığı için doluluk oranı yüzde 16’larda sabit kaldı.

1 AYLIK SU 9 GÜNDE TÜKENDİ!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, 1 aylık suyun 9 günde tükendiğini söyledi.

Özçelik, “Kurban Bayramı boyunca Bodrum’un nüfusu 250 binden 1 milyonun üzerine çıktı. Bu ise su tüketiminin 4 katı artması demektir. Yarımada genelinde patlaklar ve su kesintileri devam ettiği için bayram boyunca toplam 1 aylık suyumuz tükendi” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Özçelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bodrum’a Geyik ve Mumcular barajlarından su temin ediliyor. Bulunduğumuz Mumcular Barajı’nda halihazırda su bulunmamakta, Geyik Barajı’nda ise yüzde 45’ler civarında bir su söz konusudur. Bu bölgedeki tarımsal alanların çoğunda artık sulama gerçekleştirilmiyor. Çiftçiler kendi artezyen kuyularından ya da bahçelerinde açtığı lokal kuyulardan tarımsal faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bununla beraber içme suyu sorunları baş göstermeye devam ediyor. Bir yandan kuraklık ve su sıkıntıları yaşanırken bir taraftan da patlaklar devam ediyor. Ortaya sunulan çözüm önerilerini ekstrem çözüm önerileri olarak değerlendiriyorum.

Gerek Bodrum’un içme suyu ihtiyacının tamamının denizden arıtılması, gerekse Dalaman’dan su getirilmesi veya Köyceğiz’e yakın Namnam Çayı’ndan su getirilmesi gibi projelerin maliyetleri çok yüksek ve ekstrem projelerdir. Şu anda esas sorunumuz patlakların önüne geçilmesi, kayıp kaçakların önlenmesidir. Bununla ilgili turizm sezonun sonuna kadar herhangi bir işlem yapılmayacağı yetkililerce ifade ediliyor. Dolayısıyla bu sıkıntının bir süre daha devam edeceği görülüyor. Ayrıca su tahsislerinde ciddi sorunlarımız var. Termik santrale su vermemiz durumunda tarımsal alanlarda su sıkıntısı yaşıyoruz, tarımsal alanlara su verdiğimiz durumda Bodrum’un içme suyunda ciddi sorunlarla karşılaşıyoruz. Tahsis oranları su sorununu nerede yaşayacağımızın asıl bir göstergesi oluyor.”

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir